Jak polerować plastik w karoserii samochodu?

Coraz popularniejszy we wnętrzach samochodów staje się plastik w kolorze fortepianowej czerni. Charakteryzuje się on pięknym połyskiem. Wiele samochodów posiada również lakierowany plastik, który imituje drewno. Jednak bez względu na wykończenie plastiku, może on matowieć i zmniejszać swój blask. Jak polerować plastik? Na te i inne pytania odpowiemy w naszym poradniku na ten temat.

W jakim celu poleruje się plastiki w samochodach?

Zanim przejdziemy do szczegółów jak polerować plastiki, omówmy najpierw cel tej czynności, a także to, gdzie montuje się plastiki. Większość tworzyw sztucznych stosowanych w samochodach znajduje się na zewnątrz. Producenci umieszczają elementy z tworzyw sztucznych również na zewnątrz samochodu, np. pod zderzakiem. Bez względu na to, gdzie się znajdują, zawsze powinny być polerowane, aby chronić i dobrze wyglądać. Plastiki, które zostały dobrze wypolerowane i wyczyszczone można poddać konserwacji, dzięki czemu staną się bardziej odporne na działanie czynników zewnętrznych. W kolejnych punktach tego poradnika omówimy jak polerować plastiki zewnętrzne i lakiery fortepianowe, a także najlepsze narzędzia i metody do wykonania tej pracy.

Instrukcja krok po kroku jak polerować plastik

Możesz polerować zarówno wewnętrzne jak i zewnętrzne plastiki za pomocą tego, co masz w garażu, np. pasty polerskiej. Pamiętaj, że im szybciej zauważysz efekty swojej pracy, tym bardziej porysowany kawałek. W przypadku polerowania zewnętrznego plastiku procedura jest taka sama. Powinieneś użyć maszyny. Aby wykonać delikatny "peeling" warto wybrać pastę o lekkiej gradacji. Polerowanie maszynowe wykonuje się na drewnie piano black/pomalowanym.

Metodę z użyciem palnika nadmuchowego można znaleźć wpisując w wyszukiwarkę internetową "czym polerować polimer zewnętrzny". Metoda ta polega na podgrzaniu plastiku w najbardziej porysowanym miejscu, aż do momentu, gdy rysy się zasklepią. Jest to rozwiązanie ryzykowne. Wymaga cierpliwości, precyzji, jak najniższej temperatury na opalarce i minimalnej odległości między tworzywem a opalarką 10 cm. Powierzchnie matowe nie będą poddawane działaniu opalarki.

Plastiki samochodu można również polerować lakierem strukturalnym. Jest to preparat w sprayu, który chroni i pokrywa zarówno wewnętrzne jak i zewnętrzne plastiki. Czyni je niewidocznymi i intensyfikuje kolor warstwy ochronnej.

Tak się poleruje plastiki

Warto wspomnieć o tych produktach, oprócz już wymienionych. Produkty te są polecane przez polskich detailerów, którzy zajmują się profesjonalną i szczegółową pielęgnacją samochodów. Wszystko zależy od Twoich potrzeb. Nie zawodzi nasz kultowy produkt INTERIOR DESSING. Jak żaden inny chroni wewnętrzne plastiki Twojego samochodu, przywraca im blask i głębię koloru. W znacznym stopniu pochłania promieniowanie UV, dzięki czemu plastiki w samochodzie nie matowieją tak szybko. Wzmacniają je i zapobiegają osadzaniu się kurzu. Najlepszy dressing to taki, który ma długotrwały, świeży zapach. Nałóż dressing bezpośrednio na gumę, winyl lub plastik i delikatnie go wcieraj. Usuń nadmiar za pomocą szmatki i pozostaw do wyschnięcia.

Proces polerowania plastiku nie jest trudny, ale wymaga od nas zainwestowania w produkty, których cena niekiedy wynosi około 100-200 zł.

Jak prać mikrofibrę i czego unikać

Jak bezpiecznie wyprać mikrofibrę do samochodu? Należy ją płukać ciepłą wodą z mydłem w temperaturze około 40 stopni Celsjusza. Producent określi temperaturę, która zminimalizuje uszkodzenia mikrofibry. Mydła zawierają delikatne środki piorące, takie jak mydło (np. szare), bez barwników i substancji zapachowych. Mikrofibra powinna być prana wyłącznie ręcznie. Następnie wypłukać w zimnej wodzie. Suszyć w temperaturze pokojowej. W internecie można znaleźć informacje o tym, jak prać ściereczki z mikrofibry. Do pralki automatycznej nie należy dodawać proszku, wybielaczy ani środków zmiękczających. Do czyszczenia mikrofibry zalecane są specjalne detergenty. Są one oznaczone na opakowaniu. Środki te często stosuje się w połączeniu z praniem ręcznym.

Jakie są inne informacje na temat prania mikrowłókien?

Musimy wiedzieć, jak używać ręcznika z mikrofibry. Ważne jest, aby usunąć etykietę przed użyciem mikrofibry. Warto zrobić zdjęcie opakowania lub metki, aby łatwiej zapamiętać, z czego jest wykonana ściereczka i jak ją prać. Eksperci zalecają trzymanie w domu kilku ściereczek z mikrofibry. Mogą one służyć do mycia, osuszania, woskowania, a także do nakładania preparatów i wosków, takich jak nasz APC. Aby uniknąć przenoszenia się różnych substancji, nie należy myć ich razem. Dotyczy to zarówno powierzchni, które wymagają czyszczenia, jak i kolejności ich używania. Aby uniknąć rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń na inne części karoserii, do czyszczenia najbardziej zabrudzonych miejsc używaj ściereczki z mikrofibry. Jest to szczególnie ważne w przypadku elementów chromowanych.

Niezwykle istotna w pielęgnacji samochodu jest wiedza na temat prania ręczników z mikrofibry. Ważne jest, aby odpowiednio wyprać ściereczkę i nie dopuścić do tego, aby straciła swoje cenne właściwości.

 

Autor