5 Symptomy uszkodzonego przełącznika świateł hamowania (i koszt wymiany)

Prawidłowo działające hamulce są niezbędne w każdym pojeździe. Staramy się wymieniać klocki hamulcowe i od czasu do czasu sprawdzać układ hamulcowy, aby mieć pewność, że wszystko działa prawidłowo. Nie masz jednak wpływu na przełączniki i czujniki w układzie, dlatego ludzie zastanawiają się, jakie są objawy uszkodzonego przełącznika świateł hamulcowych.

Przełącznik pedału hamulca jest częścią zespołu pedałów i sygnalizuje włączenie świateł, gdy trzeba zwolnić lub zatrzymać pojazd. Jego uszkodzenie prowadzi do problemów z uruchomieniem samochodu, nieprawidłowego działania świateł hamowania, problemów z przesuwaniem dźwigni zmiany biegów i świeceniem się lampek na desce rozdzielczej.

Można jednak zdiagnozować uszkodzony przełącznik świateł hamulcowych i wymienić go, aby światła hamulcowe znów działały. W tym poradniku omówimy najważniejsze objawy tej uszkodzonej części oraz sposoby testowania przełącznika świateł hamulcowych.

Spis treści show Objawy uszkodzonego przełącznika świateł hamowania 1. Samochód nie rusza 2. Światła hamowania świecą się 3. Światła hamowania nie włączają się 4. Nie można poruszyć dźwignią zmiany biegów 5. Podświetlone lampki ostrzegawcze na desce rozdzielczej Lokalizacja przełącznika świateł hamowania Jak sprawdzić uszkodzony przełącznik świateł hamowania Koszt wymiany przełącznika świateł hamowania

Objawy uszkodzonego przełącznika świateł hamowania

1. Samochód nie rusza

W tradycyjnym zapłonie z kluczykiem uszkodzony przełącznik świateł hamowania nie ma wpływu na możliwość uruchomienia samochodu. Jeśli jednak jeździsz pojazdem wyposażonym w przycisk rozruchu, możesz mieć kłopoty.

Ponieważ do uruchomienia silnika konieczne jest naciśnięcie pedału hamulca, może się okazać, że nie będzie można go uruchomić. Jeśli system nie rozpozna, że użytkownik naciska na pedał, nie uruchomi silnika.

Może to również dotyczyć wielu modeli samochodów z automatyczną skrzynią biegów.

ZWIĄZANE: Samochód nie chce zapalić? (10 powodów i jak to naprawić)

2. Światła hamowania pozostają włączone

Jednym z najczęstszych objawów uszkodzonego przełącznika świateł hamulcowych jest to, że światła te pozostają włączone nawet po wyłączeniu pojazdu. Ta usterka jest spowodowana zwarciem, które powoduje, że system myśli, że nadal naciskasz na pedał hamulca.

Nie należy nigdy dopuścić do takiej sytuacji. Powoduje to nie tylko przedwczesne zużycie świateł hamulcowych, ale także prowadzi do pasożytniczego rozładowania akumulatora.

ZWIĄZANE: Światła hamowania nie świecą się? (5 przyczyn i jak to naprawić)

3. Światła hamowania nie włączają się

Z drugiej strony, uszkodzony przełącznik świateł hamulcowych może spowodować awarię świateł. Jeśli nie działa on w ogóle, warto przyjrzeć się tej istotnej części.

Jeśli przełącznik nie odczytuje ruchów pedału hamulca, światła nie będą się włączać. Stanowi to zagrożenie na drodze, gdy inni kierowcy nie wiedzą, czy hamujesz.

4. Nie można przesunąć dźwigni zmiany biegów

Aby przesunąć dźwignię zmiany biegów z położenia "Park", należy nacisnąć pedał hamulca. Jeśli system nie odczyta polecenia, może nie być możliwe przestawienie dźwigni zmiany biegów w inne położenie.

Niestety w takiej sytuacji można utknąć w miejscu, w którym się znajdujemy. Jeśli uda się wymienić przełącznik w miejscu, w którym się znajdujesz, możesz wrócić na drogę.

5. Podświetlone lampki ostrzegawcze na desce rozdzielczej

Ponieważ przełącznik świateł hamowania jest częścią kilku systemów, w przypadku jego awarii może zapalić się wiele kontrolek na desce rozdzielczej. Najczęściej są to kontrolki układu ABS lub kontroli trakcji.

Możliwe jest jednak również zapalenie się kontrolki Check Engine. Zwykle zapala się ona tylko w przypadku problemów z uruchomieniem pojazdu z powodu wyłącznika hamulca. Każdą zapaloną kontrolkę należy potraktować poważnie i od razu sprawdzić.

Lokalizacja przełącznika świateł hamowania

Przełącznik świateł hamowania znajduje się w zespole pedału hamulca. Znajduje się on pod ścianą ogniową lub w desce rozdzielczej. Znajduje się w górnej części dźwigni pedału hamulca. Dostęp do tego miejsca jest łatwy, co znacznie ułatwia wymianę.

Mechaniczny przełącznik świateł hamulca jest stosowany w pojazdach od lat 60. ubiegłego wieku. Wcześniej producenci samochodów stosowali przełącznik, który był napędzany ciśnieniem hydraulicznym w przewodach. System ten był niefortunny i łatwo ulegał awariom.

W dzisiejszych czasach przełącznik świateł hamowania nie ulega częstym awariom. W obecnej konstrukcji stosuje się przekaźnik. Obwód niskiego napięcia obsługuje główny wyłącznik zasilania świateł hamulcowych samochodu. Taka konstrukcja zapewnia niezawodne przełączanie i długi okres eksploatacji.

Przełącznik świateł hamowania ma wiele zadań. Jest potrzebny do zwalniania dźwigni zmiany biegów w samochodach z automatyczną skrzynią biegów z pozycji parkowania. W systemach uruchamiania za pomocą przycisku jest on również wymagany do uruchomienia silnika. Wyłącznik odczytuje położenie pedału hamulca, aby zapalić lub wyłączyć światła hamowania z tyłu pojazdu.

Jak sprawdzić uszkodzony przełącznik świateł hamowania?

Ze względu na poręczne umiejscowienie przełącznika świateł hamowania, jego diagnostyka i wymiana nie jest trudna. Do jego sprawdzenia można użyć multimetru i nie trzeba go demontować w celu przeprowadzenia diagnostyki.

Zawsze należy zacząć od przeczytania instrukcji serwisowej pojazdu, zwłaszcza że procedura może być wykonywana na dwa różne sposoby. Niektóre pojazdy wymagają sprawdzenia napięcia na złączu przełącznika podczas wciskania i zwalniania pedału hamulca. Inne modele samochodów wymagają sprawdzenia ciągłości przełącznika podczas wciskania i zwalniania pedału.

Jeśli do przełącznika świateł hamulcowych nie dochodzi napięcie, problemem może być po prostu przepalony bezpiecznik. Na szczęście jest to łatwa naprawa po ustaleniu, który bezpiecznik należy wymienić.

Może się również okazać, że w samochodzie jest kilka przełączników. W takim przypadku konieczne będzie sprawdzenie obu przełączników. W instrukcji serwisowej powinna być opisana właściwa procedura.

Koszt wymiany przełącznika świateł hamowania

Wymiana przełącznika świateł hamowania może kosztować od 75 do 350 dolarów. Części mogą kosztować od 25 do 100 USD, natomiast robocizna w profesjonalnym warsztacie może kosztować od 50 do 250 USD. Ceny te różnią się w zależności od typu pojazdu, którym się poruszasz, oraz od cen w lokalnych warsztatach.

Nie jest jednak trudno wymienić przełącznik świateł hamulcowych w domu, co pozwoli zaoszczędzić na robociźnie. W sumie powinno to zająć od pięciu minut do kilku godzin, w zależności od umiejscowienia przełącznika.

Większość przełączników jest umieszczona w łatwo dostępnych miejscach, ale jest kilka modeli, które mają dziwną konfigurację. Zdarza się, że aby uzyskać dostęp do wyłącznika, trzeba wymontować inne elementy, co utrudnia wykonanie zadania.

Mimo to nigdy nie należy pozostawiać uszkodzonego przełącznika świateł hamulcowych bez naprawy. Jeśli powoduje on ciągłe świecenie świateł hamowania, powoduje rozładowanie akumulatora i skraca jego żywotność. Jeśli światła hamowania w ogóle się nie zapalają, stwarzasz zagrożenie na drodze. Ponadto możesz utknąć w martwym punkcie, jeśli nie będziesz mógł zmienić biegów lub użyć systemu uruchamiania za pomocą przycisku.

Ze względu na niską cenę tej naprawy, sensowne jest jej wykonanie przy pierwszych oznakach problemów. Biorąc pod uwagę, że przełącznik powinien działać przez cały okres eksploatacji pojazdu, jest mało prawdopodobne, aby trzeba było ponownie wykonać tę samą usługę.

Autor